Damla Özdemir

Besle Beni, 2014, Ahşap ve fine art baskı, 130 x 80 x 6 cm

Dürüstçe söylemem gerekirse bu eseri mecliste duyduğumuz ‘Kadın dediğin sokakta kahkaha atmaz.’ cümlesinden sonra üretmiştim. Erkek egemen bir kültürle büyümüş olsak da başkaları adına konuşmak ve kendinde bunu hak görmek beni her zaman korkutmuş ve aynı zamanda cesaretlendirmiştir.  Karar verme merciinin ‘erkek’ sayılmasını anlatmaya çalıştığım bir eserdir ‘Feed Me, Besle Beni’…  Ve tabii ki bu düzene alışmış, özgürlüğünü savunmakta tembelleşmiş, özgün sesini kaybetmiş kadınları da anlatır bir yandan.

Üç boyutlu kolaj tekniğiyle ürettiğim bu eserde alt zemin olarak ahşap kullandım. Çünkü ahşap sağlamdır, güçlüdür ve şekil alabilir. Genellikle bütün eserlerimde de görebileceğiniz gibi, ahşap katmanları her eserin kendi mantık çerçevesi içinde bir araya getirmeye çalışıyorum. 130 x 90 cm olan ‘Feed Me, Besle Beni’, dikdörtgen arka plandan koparılmış ve onu oluşturan kadın figürlerinin şekil vermesi gereken bir eserdi benim kafamda. Bu nedenle tamamiyle dekupe ederek, asıldığı yerle bütünleşmesine ve ‘özgür’ olmasına özen gösterdim.

Eserlerimi katmanlı üreterek izleyiciyi pasif olmaktan aktif olmaya yönlendirmeye çalışıyorum. Feed me nin dekupe ve üç boyutlu yapısıyla bunun daha da desteklenmiş olduğunu düşünüyorum.

2018-08-17T16:21:36+00:00