Erdal Duman

Su Akar Yolunu Bulur, 2016, Cam tüp, su, 150 x 27 x 7 cm

İnsanoğlu, ortaya koyduğu kusursuz yok etme pratiği ile geride hiçbir şey bırakmadan ilerleyen bir canlı türü. Bu canlının sonunun ne olacağını ya da nasıl bir dünyada, nasıl bir yaşam kurgulayacağı, üzerine çok düşündüğüm konular.

Kendinden olmayanı yok eden, farklı inanca, yaşam biçimine tahammülü olmayan, empatiden yoksun bakışıyla yol alan insanlığın tek kurtuluşu, birbirinin tıpkısı olan dev bir organizmaya dönüşmesi. Ancak o zaman kendisi için en uygun  yaşam biçimine kavuşacak. Artık ortada yok edecek kadın, çocuk, doğa, hayvan, inanç, ırk  kalmadığında kendi için ideal dünyayı yaratmış olacak.

Yaşanılan onca savaşa,  politikalara, katliamlara karşı yürütülen  mücadeleler bu barbarlığın karşısında etkisiz. Dünya öznesiz bir şekilde dönüyor ve korku her yerde. Bu distopya senaryoları içinde kurtuluş  bir gün bir şeylerin tekrar düzelme umududur. Korkularımız, çaresizliğimiz karşısında  umudumuzu da taşıyan, su akar yolunu bulur demekten başka bir seçenek görünmese de bu sessiz haykırış geleceğe dair beklentilerimizin karşılığıdır.

2018-08-17T16:06:15+00:00