Loading...
MEKÂN2018-08-06T17:40:18+00:00

Galata Rum Okulu, 20. yüzyıl başındaki gelişmelere bağlı olarak açılan köklü ve modern eğitim kurumlarından biridir. Neo-klasik mimari üslubuyla İstanbul’un en eski semtlerinden Galata’da yer alan okul demografik sorunlar nedeniyle 1988 yılında eğitim faaliyetlerine ara vermiştir. Geçmişte çocuk sesleriyle yankılanan ancak uzun yıllar sessizliğe gömülen okul binası, 2012 yılında İstanbul Rum cemaatine iade edilmiştir.

2012 yılından bu yana birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan Galata Rum Okulu,geçmişten gelen mirasını koruyarak, başta Rum kimliği ve kültürel mirasıyla beraber birçok farklı kültürel kimlik ve birikimi bünyesinde barındırarak, geçmişten bugüne ve bugünden geleceğe yönelik bir perspektif yaratarak tüm İstanbulu kucaklayan bir kültür, sanat ve eğitim alanına dönüştürmeyi amaçlamaktadır.
Bu anlamda İstanbul’un en özgür kültür- sanat,paylaşım ve eğitim alanı olan Galata Rum Okulu, okulun ve kentin tarihini, belleğini ve geleceğini araştırmaya ve güncel bir dil ile dönüştürmeyi amaçlayan nitelikli,deneysel ve özgür, her yaratıcı zihin ve projeye kapılarını açmaktadır.

Adres:Galata Rum Okulu, Kemeraltı Cad. No 25, Beyoğlu